سایت موقت


خبر › رونمایی از 10 اثر استاد ابراهیم مکی در خانه تئاتر

۲۴ مرداد ۱۳۹۶

آیین رونمایی از ۱۰ عنوان نمایش‌‌نامه اثر استاد ابراهیم مکی، 22 مرداد ماه 1396 در سالن اجتماعات خانه تاتر ایران برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی خانه تئتر،این مراسم که خسرو احمدی کارگردانی آن را به عهده داشت، با خوش‌‌آمد گویی آقای اصغرهمت، مدیرعامل خانه تاتر آغاز گردید. وی ابراهیم مکی را از نمایش‌‌نامه‌‌نویسان تاثیرگذار ایران دانست و از این‌‌که این برنامه در خانه تاتر برگزار می‌‌شود اظهار خوشحالی نمود و گفت: « امیدوارم که این اتفاق تکرار شود. چه در مورد عزیزانی که این‌‌جا در کنار ما هستند و چه در مورد عزیزان راه دور

پس از آن بخشی از نمایش‌‌نامه « آقای سین الف گاف زنش را کشت و فاسق او را به شام خوش‌‌مزه ای که پخته بود مهمان کرد » با خوانش خانم آناهیتا همتی و آقایان بیژن افشار و امیرکاوه آهنین‌‌جان اجرا شد.

در ادامه آقای فرهاد توحیدی با بیان خاطراتی از استاد ابراهیم مکی، از او به عنوان معلمی بزرگ و استادی تاثیرگذار در زمینه نمایش‌‌نامه‌‌نویسی یاد کرد.

دکتر محمدرضا خاکی در رابطه با وضعیت نمایش‌‌نامه‌‌نویسی در ایران سخن گفت و از سرانه پایین کتاب‌‌خوانی اظهار تاسف نمود. این گفت‌‌و‌‌گو با اظهار خوشنودی این دو هنرمند برجسته از چاپ این آثار که آن را حرکتی مثبت، ارزشمند و قابل ستایش دانستند به اتمام رسید.

سپس فیلم کوتاهی از مصاحبه با ابراهیم مکی به نمایش درآمد.

این نشست با اجرای قطعاتی از موسیقی کلاسیک غربی با ساز پیانو و موسیقی کلاسیک ایرانی همراهی بود.

در انتها خانم مونا عماد مدیر مسئول کارگاه هنر و تجربه عماد، از حضار تشکر نمود و اظهار تاسف کرد از این که در حوزه نمایش‌‌نامه‌‌نویسی استاد ابراهیم مکی به اندازه‌‌ای که می بایست شناخته نشده‌‌اند و این وظیفه را همچنین بر عهده اساتیدی دانست که از آموزه‌‌های این معلم گران‌‌قدر بهره برده‌‌اند. او جوانان عرصه هنر را نیز به خواندن و شناخت آثار این هنرمند و استاد بزرگ دعوت نمود.

ابراهیم مکی، کارگردان و نویسنده ایرانی است که در سال 1364 به فرانسه مهاجرت کرد و در آن‌‌جا هم‌‌چنان به نوشتن و پرداختن به کارهای تاتری ادامه داد. 17 اثر نمایشی دیگر از این نویسنده توسط نشر هنر و تجربه عماد در حال چاپ است.

این برنامه با مشارکت خانه تئاتر ایران وکارگاه هنر و تجربه عماد برگزار گردید.