سایت موقت


خبر › مصاحبه با قدیر عیدی زاده،درباره کتاب (( دختران بخوانند ))

۱۴ دى ۱۳۸۹
کتابِ «د ختران بخوانند » که جلد اول از دورۀ هفت جلدیِ « آنچه باید همه بدانند » است؛ با انگیزۀ تأمین و بهبود روابط انسانی در میان « تیپ » های مختلف اجتماعی نگارش شده. نویسنده بر این باور است که تضمین سلامت کل یک جامعه، به سلامت و شکوفایی خانواده های موجود در آن، ارتباطی مستقیم و ناگسستنی دارد. اگر سرچشمه ( خانواده ) پاک و زلال باشد، رودخانۀ خروشان و پُرتلاطم ( جامعه )، به یک رودخانۀ آرام و پُرانرژی تبدیل خواهد شد.
از آنجا که این کتاب به هیج شکلی قصد نصیحت و بزرگ تری ندارد و با خوانندگان خود، رابطه ای کاملا دوستانه برقرار می کند، ان شاءالله، نظر مثبتِ حداکثر خوانندگانش را به سمت خود جلب خواهد نمود.
این کتاب منتخب و معرفی شده در برنامه های کارشناسی تلویزیون، توسط سرکار خانم رحمان دوست مدرس حوزه و دانشگاه، روانشناس و مشاور خانواده در برنامه های صدا و سیما است.
این کتاب از اصول نگارش بهره برده است، همانطور که مستحضر هستید، هر اثر هنری به طور عمومی از عناصر « پیش درآمد ( اُوِرتور ) »، « درآمد »، « آغاز »، « میانه »، « اوج » و « فرود » تشکیل می شود؛ این تقسیم بندی در کتابِ « دختران بخوانند » به ترتیب ذیل لحاظ شده است:
پیش درآمد ( اُوِرتور ): عبارت است از پیش گفتار ( خواستگاهِ نگارش دورۀ هفت جلدی « آنچه باید همه بدانند » )
درآمد: مقدمه
آغاز: فصل یک ( تقویت ایمان )
میانه: فصل دو ( روان شناسی، مشاوره )
اوج: فصل سه و چهار ( روان شناسی، مشاوره و استنتاج )
و فرود: فصل پنجم که شامل آموزه های دینی و کلام آخر کتاب است.

انگیزۀ اصلی شما از نگارش این کتاب چیست؟
با سلام و احترام به خوانندگان محترم این مطلب، کتابِ « ختران بخوانند » که جلد اول از دورۀ هفت جلدیِ « آنچه باید همه بدانند » است؛ با انگیزۀ تأمین و بهبود روابط انسانی در میان « تیپ » های مختلف اجتماعی نگارش شده. بر این باور هستم که تضمین سلامت کل یک جامعه، با سلامت و شکوفایی خانواده های موجود در آن، ارتباطی مستقیم و ناگسستنی دارد. اگر سرچشمه ( خانواده ) پاک و زلال باشد، رودخانۀ خروشان و پُرتلاطم ( جامعه )، به یک رودخانۀ آرام و پُرانرژی تبدیل خواهد شد.
به نظر شما خوانندگان تا چه اندازه با کتاب شما ارتباط برقرار می کنند؟
از آنجا که این کتاب به هیج شکلی قصد نصیحت و بزرگ تری ندارد و با خوانندگان خود، رابطه ای کاملا دوستانه برقرار می کند، فکر می کنم که ان شاءالله، نظر مثبتِ حداکثر خوانندگانش را به سمت خود جلب خواهد نمود.
چه کارهایی برای متفاوت بودن این اثر با آثار مشابه کرده اید؟
در تئاتر، سبکِ نمایشی خاصی وجود دارد که در ترجمۀ فارسی با نام « فاصله گذاری »، از آن استفاده می شود ( که منسوب به آقای « بِرتولت بِرشت »، پدر تئاتر آلمان است؛ البته ما در نمایش و آئین های کشور خودمان، به خصوص در نمایش تعزیه، این تکنیک به را به خوبی داریم که حتی معروف است، آقای « بِرتولت بِرشت »، فاصله گذاری در نمایش هایش را، وام دار و متاثر از تعزیۀ ایران می داند؛ اما بر این مدعا، دلیل، مدرک و سند مشخصی وجود ندارد و اما سند واقعی موجود در این زمینه، مبین این واقعیت است که « بِرتولت برشت» تئاتر اپیک را از استادش « پیسکاتور » آموخته است )؛ من در جای جای کتاب، از این شیوۀ نمایشی بهره برده ام تا ضمن متفاوت بودن سبکِ نگارش، خوانندگان را به چالش دعوت کرده باشم.
ویژگی اصلی کتاب (( دختران بخوانند )) چیست؟
در زمان نگارش این کتاب، احساسات و علایق دختران جوان پیوسته مورد توجه و دقت بوده، به همین دلیل و با در نظر گرفتن این مطلب که عموم خانم های جوان و محترم، علاقۀ ویژه ای به « رُمان » دارند؛ در این کتاب نیز، چند داستان کوتاه واقعی را، در مسیر مطالعۀ کتاب قرار داده ام که به این ترتیب این حس زیبای خوانندگان کتاب را هم، راضی نگاه دارم.
کتاب در چه زمان و چگونه در دسترس عموم قرار می گیرد؟
درمهر ماه 89 چاپ اول کتاب به انجام رسیده؛ در ضمنِ این که می توان آن را، از کتابفروشی های معتبر در سراسر کشور تهیه نمود، تسهیلات دیگری نیز برای هموطنان عزیزمان در این زمینه به وجود آمده که عبارتند از: مراجعه به آدرس انتشارات پرسمان از طریق تلفن های 85 69 47 66 و 84 69 47 66 ، مرکز پخش کتاب با تلفن های
263 477 66 و 262 477 66 و برای کسب اطلاعات بیشتر و خریدهای اینترنتی می توانند به آدرس www.qadireydizadeh.com
مراجعه فرمایند.