در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
در دیدار اعضاء هیات مدیره خانه تئاتر با وزیر آموزش و پرورش عنوان شد:

انعقاد تفاهم نامه خانه تئاتر و آموزش و پرورش تا یک ماه آینده


■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 3044 ■ چهارشنبه 22 فروردین 1397 ساعت 15:37
اعضاء هیات مدیره خانه تئاتر عصر روز سه شنبه، 21 فروردین 97 با وزیر آموزش و پرورش دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، اصغر همت، مدیر عامل خانه تئاتر، بهزاد فراهانی، عضو هیات مدیره‌ی خانه‌ی تئاتر، مهدی قلعه، بازرس خانه تئاتر و شکرخدا گودرزی، از اعضاء خانه‌ی تئاتر با سید  محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم دیدار کردند.

در این دیدار نخست بهزاد فراهانی از کم لطفی و عملی نشدن درخواست‌ها و توافق‌های گذشته دولت‌های پیشین گلایه کرد و گفت: در گذشته تئاتر به صورت فوق برنامه در مدارس وجود داشت اما اکنون آن ساختار نیم بند هم به بیراهه کشیده شده است و دیگر خبری از آن نیست.

او افزود: ما اکنون در خانه تئاتر نیرویی دو هزار نفری داریم که میتوان با استفاده از آن ها در آموزش و پرورش به رفع معضل بیکاری نیز کمک کرد.

وی در ادامه سه پیشنهاد را به وزیر ارائه داد و گفت: پیشنهاد نخست؛ بهره گیری از هنرهای نمایشی به ویژه تئاتر در دوره‌های مختلف آموزش و پرورش است که با پتانسیل‌های موجود در خانه‌‌‌‌‌ی تئاتر که مشتمل بر 2000 عضو از مجموع چهارده انجمن خانه تئاتر می شود، می توان امور نمایشی را در مراکز تربیتی ساماندهی کرد.

پیشنهاد دوم نیز رابطه ی متقابل و دیالکتیکی خانه تئاتر و آموزش و پرورش است. دیدار دانش آموزان از نمایش‌های روی صحنه برای آشنایی بیشتر آنها با هنر نمایش است. دانش آموزان می‌توانند از طریق دیدن تئاتر آموزش‌های موثری در زمینه‌های تکنیکی تا مسائل اخلاقی ببینند.

فراهانی پیشنهاد سوم را نیز در خصوص استفاده از سالن‌ها و تالارهای آموزش و پرورش همچون تالار فرهنگ و رازی مطرح کرد و گفت: آموزش و پرورش سالن‌های خیلی خوبی دارد که بلا استفاده مانده‌اند و میتوان از آنها استفاده‌های خوبی کرد.

اصغر همت، مدیر عامل خانه تئاتر نیز ضمن تشکر از دعوت آقای وزیر و دغدغه مندی ایشان، بر نقش مهم آموزش و پرورش در تکامل هنر نمایش تاکید کرد و گفت: نسل ما محصول فعالیت های فوق برنامه‌ی آموزش و پرورش است. در گذشته زمانی که یک فرد دیپلم می‌گرفت تکلیف خود را می‌دانست  و آینده‌ی معلومی داشت اما اکنون اینگونه نیست. اگر فعالیت‌های فوق برنامه در آموزش و پرورش چونان گذشته فعال شود  افراد مستعد زیادی را خواهیم یافت که به دلیل عدم توجه مناسب در آموزش و پرورش کشف و شناخته نمی شوند. در حال حاضر با بی در و پیکر بودن گزینش دانشجویان تئاتر شاهد ورود علاقه مندان و کمتر با استعدادها هستیم که لطمات زیادی بر پیکره‌ی تئاتر وارد آورده است.

شکرخدا گودرزی، عضو کانون کارگردانان نیز بر دور ماندن مردم از فرهنگ غنی ایرانی سخن گفت که می‌توان از طریق تعامل آموزش و پرورش و تئاتر آن را احیا نمود.

مهدی قلعه بازرس خانه تئاتر نیز از بی نتیجه بودن جلساتی که در گذشته با آموزش و پرورش داشته اند گلایه نمود و از به نتیجه رسیدن این جلسه و انعقاد تفاهم نامه ابراز امیدواری کرد. قلعه همچنین اعلام کرد خانه تئاتر شعبه‌های دیگری هم در استان‌ها دارد و این پیشنهاد‌ها فقط در تهران اجرا نشود.

سید محمد بطحائی، وزیر آموزش و پرورش نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، نبود شادابی و سرزندگی در جامعه به خصوص قشر جوان و دانش آموز را یکی از معضلات بزرگ جامعه دانست و افزود: متاسفانه بچه‌های امروز خموده و گوشه گیر و منزوی هستند. محور اصلی برنامه ما برداشتن موانع نشاط و شادی است. ورود هنر به ویژه هنر نمایش دروازه‌ای است برای برطرف شدن این مشکل و ما از آن بسیار استقبال می کنیم.

وی ادامه داد: نبود شادی و نشاط، جوانان را با آسیب های اجتماعی زیادی مواجه کرده است و با چارچوب فعلی مدارس ما که سیستمی بسته دارد، نمی توان از این خطر عبور کرد.

انعقاد تفاهم نامه‌ای بین خانه تئاتر، کانون پرورش فکری و آموزش و پرورش در خصوص آموزش مربیان تئاتر و اجرای آزمایشی آن در 2 یا 3 استان، دستاورد این دیدار بود که وزیر آموزش و پرورش از آقای مهدی علی اکبر زاده، مشاور امور هنری خود خواست طی یک ماه آینده آن را منعقد کنند.

 نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram