در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
پرویز تاییدی بی‌حاشیه بود و حق خواهی نکرد
■ اخبار » یادداشت ■ شناسه خبر : 6229 ■ 1397/07/01 09:32

پرویز تاییدی بی‌حاشیه بود و حق خواهی نکرد


خصوصیات نیک او باعث شد که این مرد بی‌حاشیه درحاشیه بماند و هرگز حق خواهی نکند، ماهم بی‌اعتنا ازکنار او گذشتیم و حال فقدانش را شاهدیم، او هم ازمیان ما رفت بی‌آنکه ارج ببیند و به آنچه لیاقتش را داشت برسد.

به گزارش روابط عموی خانه تئاتر، اصغر همت عضو هیات مدیره خانه تئاتر در متنی که برای درگذشت پرویز تاییدی نوشته آورده است:

«پرویز تأییدی را با ترجمه‌ی کتاب «کارهنرپیشه» روی نقش که بخشی از سلسله درس‌های استانیسلاوسکی دربازیگری است و تک پرده‌ای‌هایی درهمان کتاب بیشتر شناختم، تک پرده‌ای‌هایی که خیلی از بازیگران ‌و علاقمندان به بازیگری را به روی صحنه یا جلوی دوربین برد تا آنچه را درآموزه‌های استانیسلاوسکی درمتن کتاب دریافته بودند تجربه کرده و ‌میزان توانایی خود را بسنجند و به منصه‌ی ظهور برسانند، زیبای بی‌اعتنا، پرده برداری، آخرین نوارکراپ و نقص ازجمله‌ آن تک پرده‌ای‌ها بودند.
بعدها که او را از نزدیک شناختم احترامش برایم صد چندان شد، معلمی بی‌ادعا، با دانش، متواضع، بی‌حاشیه، کم حرف و کم توقع، همین خصوصیات نیک او باعث شد که این مرد بی‌حاشیه درحاشیه بماند و هرگز حق خواهی نکند، ماهم بی‌اعتنا ازکنار او گذشتیم و حال فقدانش را شاهدیم، او هم از میان ما رفت بی‌آنکه ارج ببیند و به آنچه لیاقتش راداشت برسد. چه می‌شود؛ کرد؟ بازهم باید گفت، چرخ بازیگر از این بازیچه‌ها بسیار دارد.
درگذشت ایشان را به جامعه‌ی هنری و خانواده گرامیش تسلیت عرض می‌نمایم، روحش شاد ویادش ماندگار باد.»
پرویز تاییدی ـ مترجم و پیشکسوت تئاتر، سینما ـ بر اثر ایست قلبی  31 شهریور ماه در سن 81 سالگی درگذشت.
تاییدی که متولد سال 1316 بوده، اثار نمایشی زیادی را ترجمه کرده و جزو اولین کسانی شناخته می‌شود که تئاتر را در تلویزیون به شکل تله تئاتر و فیلم تئاتر راه‌ انداختند.
او که ساخت فیلم‌هایی همچون «آخرین مهلت» و «حمله خرچنگ‌ها» را در کارنامه کاری خود دارد، از نخستین مترجمان و مدرسان، بازیگری آکادمیک در تئاتر محسوب می‌شد و با ترجمه «نظریه‌های استانیسلاوسکی» در حوزه بازیگری نقش مهمی در این باره داشته است.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram