در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
انتظامی به حقیقت و واقعیت توکل می‌کرد
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 6246 ■ 1397/07/07 10:02
ایرج راد در یادبود چهلمین روز درگذشت عزت‌الله انتظامی:

انتظامی به حقیقت و واقعیت توکل می‌کرد


مراسم یادبود چهلمین روز درگذشت مرحوم عزت‌الله انتظامی، عصر روز چهارشنبه 4 مهر با حضور جمع زیادی از هنرمندان تئاتر و سینما در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، در ابتدای مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی، با پخش کلیپی، یاد مرحوم یدالله صمدی، کارگردان، نویسنده و تهیه کننده‌ی سینما گرامی داشته شد. 
سپس پرویز پرستویی، به عنوان مجری مراسم در مقابل حضار قرار گرفت. پرستویی ضمن تسلیت برای درگذشت یدالله صمدی و شهید شدن هموطنانمان در حادثه‌ی تروریستی اهواز، گفت: «خدا قوت دهد به شانه‌های مردم این سرزمین که هنوز می‌تواند سنگینی این غم‌های عظیم را تاب بیاورد.»
پس از آن، پرستویی از علی نصیریان دعوت کرد تا از عزت الله انتظامی سخن بگوید.
نصیریان، یار و همکار قدیمی زنده‌یاد انتظامی پس از آمدن بر روی سن با نگاه به عکس عزت الله انتظامی خطاب به وی گفت: «باورم نیست که تو خاموش شدی.»
سپس او با اشاره به خاطرات مشترکش با انتظامی گفت: «من و انتظامی خیلی با هم تفاوت داشتیم. او بسیار شوخ و پر تحرک بود و من بسیار تو دار و ساکت اما همکاری بسیار خوبی با هم داشتیم. انتظامی علیرغم شوخ طبعیش سر کار بسیار جدی بود و کارش را جدی می‌گرفت و هیچ گاه قلم و متن از دستش نمی‌افتاد.»


این بازیگر ادامه داد: «همکاری ما در سه دوره اتفاق افتاد، دوره اول پیوستنش به گروه هنرهای دراماتیک بود. دوره دوم، فیلم‌های قبل انقلاب بود و دوره سوم؛ تئاترهایی بود که بعد از انقلاب در همین تالار سنگلج طی ۱۰-۱۲ سال با هم کار کردیم.
پس از سخنان نصیریان پرستویی با بیان خاطره‌ای از همکاری مشترکش با علی نصیریان و عزت‌الله انتظامی، اظهار داشت: «باید رفتار و منش حرفه‌ای امثال انتظامی و نصیریان در دانشگاه‌ها تدریس شود.» 
در ادامه کلیپ خانه سینما از بازی های عزت الله انتظامی پخش شد.
پس از پخش کلیپ، امین تارخ به روی صحنه رفت و درباره انتظامی گفت: «عزت‌الله انتظامی هرگز بنا به هیچ مصلحتی به انتخاب کمدی‌های دم دستی چون آثار امروز سینما و درام‌های پیش پا افتاده و کم ارزش و یا آثار سفارشی از نوع اجتماعی و سیاسی نخ‌نما، تن نداد.»
پس از آن، تارخ از حاضرین خواست به احترام عزت سینمای ایران یک دقیقه بایستند و سکوت کنند.
هارون یشایایی، تهیه‌کننده سینما سخنران بعدی مراسم بود که خاطرات خود با استاد انتظامی را برای حاضرین بازگو کرد و افزود: «انتظامی بسیار جدی بازی می‌کرد. او با نقش خود زندگی می‌کرد. صمیمیت، گذشت و مردانگی در وجود عزت الله انتظامی بود.»
او با اشاره به یهودی بودنش ادامه داد: « دوستان کمی ‌به منزل ما رفت و آمد داشتند ولی آقای انتظامی با ما دوست بود و بدانیم اگر این دوستان، عزتمند و ماندگار هستند فقط به‌خاطر آثار هنری‌شان نبوده بلکه به‌خاطر شخصیت خودشان ‌نیز بوده است.
در ادامه‌ی مراسم سالار عقیلی با نوازندگی حریر شریعتمداری قطعه‌ای را اجرا کرد.
پس از این اجرا سالار عقیلی ضمن تسلیت درگذشت استاد انتظامی، ضیاء الدین دری و یدالله صمدی، از مجید انتظامی قدردانی کرد و قطعه‌ای را به همراهی گروه ارکستر سمفونیک راز و نیاز به یاد این درگذشتگان به اجرا در آورد.
پس از اجرای موسیقی کلیپ خانه تئاتر نمایش داده شد و پس از آن، از ایرج راد برای سخنرانی دعوت شد.


ایرج راد، دوست و همکار دیرینه‌ی عزت‌الله انتظامی، با بازگویی تجربیات مشترک خود با این هنرمند فقید گفت: «وقتی به این سالن نگاه می‌کنم حضور انتظامی را در آن می‌بینم. این سالن همواره شاهد هنرنمایی انتظامی بود. او هنرمندی واقعی بود. امروز جوانان ما از آن همه زحمت اطلاعی ندارند.»
راد افزود: «آقای انتظامی می‌گفت برای آنکه بتوانم مسئولیتم را درست ادا کنم، توکل می‌کنم. گفتم به چه توکل می‌کنی؟ گفت: به آنچه حقیقت و واقعیت است.»


گلاب آدینه نیز در این مراسم سخن گفت. این بازیگر با اشاره به همکاری مشترکش با مرحوم انتظامی بیان کرد: «هیچ‌گاه ندیدم که در مورد حرفه بازیگری بد بگوید و همه را وادار می‌کرد که نگاه زیبایی به شغل‌شان داشته باشند. در چند کار با آقای انتظامی همکاری داشتم و بسیار از آقای انتظامی آموختم.»
در ادامه، شکرخدا گودرزی، مدیر خانه موزه انتظامی که کارگردانی این مراسم را نیز به عهده داشت، متنی را در گرامیداشت عزت الله انتظامی قرائت کرد‌.
مجید انتظامی، فرزند مرحوم انتظامی نیز در این مراسم ضمن تشکر از کسانی که برای برپایی این مراسم زحمت کشیده‌اند، گفت: «زمانی که از پدرم خواسته شد در یک کلاس بازیگری تدریس کند. من او را تشویق به این کار کردم اما او گفت: «آخر بازیگری یاد دادنی نیست، جَنَمش را باید داشته باشی.»


در پایان مراسم، عصای آقای بازیگر توسط مجید انتظامی به خانه موزه انتظامی اهدا شد.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram