در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
وکلای مجلس به جای تعیین تکلیف برای تئاتر، به فکر افزایش بودجه این هنر تاثیرگذار باشند
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 6410 ■ 1397/09/21 11:24
کاظم هژیر آزاد در واکنش به نامه کمیسیون فرهنگی مجلس به وزیر ارشاد:

وکلای مجلس به جای تعیین تکلیف برای تئاتر، به فکر افزایش بودجه این هنر تاثیرگذار باشند


خبرگزاری آریا_ کاظم هژیر آزاد پیشکسوت تئاتر و عضو انجمن بازیگران و عضو سابق هیات مدیره خانه تئاتر در خصوص تذکر کمیسیون فرهنگی مجلس به وزیر ارشاد در خصوص تئاتر گفت : به نظر من صنف باید در این زمینه ها ورود کند و دولت نیز صنف را به رسمیت بشناسد.

به گزارش آریا، هژیر آزاد گفت: در خصوص حوادث پیش آمده اخیر برای تئاتر و هنرمندان آن نظر من این است که این یک هجوم کلی به تئاتر است تا جاییکه مدیر تئاتر شهر و دبیر جشنواره کودک و نوجوان را بدون توجه به جایگاهشان بازداشت می کنند . این حرکت یک معنی دارد و آن این است که ما تئاتر را با معیارهای خودمان می‌خواهیم. در حال حاضر هم وکیل مجلسی که الفبای تئاتر را نمی فهمد به خود اجازه می‌دهد تا دخالت کند. این مساله در همان راستا هجوم  همه جانبه قرار دارد . 
وی ادامه داد: اگر ما ادعای این داریم که جمهوری هستیم و مدعی پیشروی با پدیده های روز من جمله تئاتر هستیم نمی توانیم اینقدر ممیزی پشت ممیزی داشته باشیم. الان جوانان فارغ التحصیل تئاتر که نیازمند کار و زندگی و نان درآوردن هستند چگونه با این ممیزی ها و دخالت‌ها بتوانند به دلخواه خود دست یابند. اگر این جوانان نتوانند به آن جایگاهی که مدنظرشان است دست یابند دچار بلایایی من جمله بزهکاری و اعتیاد می‌شوند و از نظر اجتماعی به سرخوردگی شدیدی می رسند. آقای وکیل مجلس این مسائل را در نظر نمی گیرد. اگر نمایندگان مجلس بخواهند به شکل سلبی و ممیزی وار جلو بروند، اول باید در دانشگاه ها را ببندد. این وکیل اول باید بررسی کند که چرا این مقدار دانشجو جذب دانشگاه ها می شود؟ این فارغ‌التحصیلان را باید چکار کرد؟ 
هژیر آزاد در ادامه سخنان خود گفت: این بحث ها و صحبت‌های غیرکارشناسی از جایی به اینها ابلاغ شده و یا گزارش هایی به دستشان رسیده است . این دوستان می‌خواهند با طرح این مسائل جامعه تئاتر از اهداف اصلی خود فاصله بگیرد و مشغول درگیری با آنها بشود. این یک رفتار آشوب طلبانه است وگرنه ما چهل سال است در این مملکت زندگی می‌کنیم و قوانین را به خوبی می دانیم. تئاتر و سینمای ما در جهان گل کرده است و اگر به همین منوال پیش رود مطمئنا با چالش های بسیاری روبرو می شود. به نظر من در این رابطه زیاده روی صورت گرفته و به ضرر خودشان تمام می شود. 
وی در پایان اظهار داشت: در خصوص بودجه کشور، اولویت در درجه اول به مسائل مادی افراد بر می گردد. و بودجه باید به خوراک ومسکن و.. تعلق ‌گیرد. در بودجه ایران به مسائل هنری کمتر توجه شده و با کشورهای دیگر مانند فرانسه و .. قابل مقایسه نیست. حتی هندوستان و پاکستان و قطر بودجه فرهنگیشان به میران قابل ملاحظه ای جلوتر از ماست. ما سورنا را از سر گشادش می زنیم. پیشنهاد من به وکلای مجلس این است که به جای تعیین تکلیف برای تئاتر، به فکر افزایش بودجه این هنر تاثیرگذار باشند. 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram