در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
گویا نمایندگان مجلس دیواری کوتاه‌تر از دیوار تئاتر پیدا نکرده‌اند
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 6412 ■ 1397/09/21 15:04
کوروش نریمانی:

گویا نمایندگان مجلس دیواری کوتاه‌تر از دیوار تئاتر پیدا نکرده‌اند


آفتاب یزد- گروه فرهنگی: کورش نریمانی از نظرات غیرتخصصی نمایندگان مجلس در خصوص تئاتر گلایه کرد.

کورش نریمانی نویسنده و کارگردان تئاتر و عضو هیئت‌مدیره خانه تئاتر در خصوص اظهارات اخیر نمایندگان گفت: معمولا زمانی که به انتخابات شوراها یا ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، از آنجا که دیوار هنرمندان کوتاه است بعضی‌ها شروع به تاختن به هنرمندان می‌کنند و از این طریق به ابراز وجود می‌پردازند و این‌گونه فکر می‌کنند که این ابراز وجود چه مورد موافقت یا مخالفت باشد موجب شهرت آن‌ها خواهد شد. وی ادامه داد: سال‌هاست ما عادت کرده‌ایم که متشرعینی که به ‌عنوان مدیران یا نمایندگان مردم در مجلس به سر می‌برند، جماعت تئاتر و حتی سینما را مخاطب قرار دهند و نظرات غیرتخصصی خود را در این حیطه قالب بکنند و ایرادهای غیرتخصصی از آن بگیرند. در حالی‌که اگر ما بخواهیم ایرادهایی که دست‌کم در خود مجلس به گوش مردم می‌رسد را نام ببریم کسی باورش نخواهد شد که بعضی از همین نمایندگان مجلس چه رفتارهای غیرفرهنگی از خود نشان می‌دهند که بسیار جای انتقاد دارد.
کارگردان نمایش «شب‌های اوینیون» افزود: اگر نگوییم که جماعت تئاتر اخلاق مدارتر از این آقایان هستند دست‌کم می‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که جزو اقشاری هستند که بسیار به اخلاقیات، معنویات و هنجارهای جامعه پایبند هستند. برخلاف آقایانی که وقتی مسئولیتی را بر عهده می‌گیرند آن را فراموش کرده و شروع به جمع‌آوری اموال یا یارکشی و جناح‌بندی و درگیری و لفاظی‌های بی‌ربط که البته ما به آن عادت کرده‌ایم، می‌کنند. 
نریمانی با تاکید بر اینکه طی سال‌های فعالیتش در تئاتر کمتر دیده است که نمایندگان مجلس برای دیدن تئاتر به سالن‌های تئاتر آمده باشند، گفت: پیشنهاد مناظره از سوی نماینده مجلس با مدیرعامل خانه تئاتر باعث تعجب است. این فرد چگونه می‌خواهد در خصوص مباحث تئاتر مناظره کند؟ و نکته دیگر اینکه آیا تریبون و یا میزی که قرار است برای این مذاکره در نظر گرفته شود این اجازه را به‌طرف مقابل یعنی تئاتری‌ها خواهد داد تا آن‌ها نیز انتقادات خود را نسبت به منش این آقایان به‌طور صریح و روشن‌ بیان کنند؟
وی افزود: من تعجب می‌کنم که ایشان با چه تخصصی در کمیسیون فرهنگی جای گرفته‌اند و اینکه ایشان چند بار در سال تئاتر می‌بینند؟ چقدر کتاب می‌خوانند؟ گوش و چشم ما مذاکرات مجلس را می‌شنود و می‌بیند و رفتارهایی که نمایندگان از خود نشان می‌دهند را می‌بینیم. اگر ما بخواهیم از این نمایندگانی که به اسم نمایندگان ملت به آنجا می‌روند و این‌گونه شعرای درجه یک و بنیادهای فرهنگی مملکت را به سخره می‌گیرند انتقاد بکنیم باید با چه کسی باید مذاکره کنیم؟ چه کسی حاضر است زمانی که یکی از نمایندگان، اشعار یکی از بهترین شعرای این مملکت را پشت تریبون می‌خواند و بقیه مانند کودکستان او را مسخره می‌کنند، نسبت به چنین رفتار ناهنجاری پاسخگو باشد؟
نویسنده و کارگردان نمایش «دن کامیلو» تاکید کرد: چنین ناهنجاری فرهنگی واقعاً باعث تاسف است و ظاهر عزیزان نماینده آنقدر بیکار شده‌اند و گشته‌اند و دیده‌اند دیواری کوتاه‌تر از دیوار تئاتر وجود ندارد و با خود فکر کرده‌اند ما که به تئاتر بودجه نمی‌دهیم، امکانات و زیرساختی هم برایشان فراهم نمی‌کنیم پس بگذارید دست پیش بگیریم که از ما مطالبه‌ای نداشته باشند. او ادامه داد: من می‌خواهم به این آقایان بگویم این راه تکراری را نروند چون دیگرانی قبلاً این راه را رفته‌اند و بعد‌ها معلوم شده است که به چه دلیلی این کار را انجام داده‌اند. ما معتقدیم که تئاتری‌ها از گذشته جزو اقشار بسیار اخلاق مدار و فرهنگی جامعه‌ ما بوده و هنوز هم هستند در هر جامعه‌ای ناهنجاری هم پیدا شود اما قاطبه اعضای تئاتر آدم‌هایی هستند که می‌شود روی آن‌ها حساب کرد و از آن‌ها یاد گرفت نه اینکه بر آن‌ها تاخت.
عضو هیئت‌مدیره خانه تئاتر همچنین بودجه‌ی تئاتر را بسیار حقیرانه و ناکارآمد خواند و افزود: متاسفانه این بودجه سال‌ها به شیوه‌ای غیر کارشناسانه بودجه‌ریزی شده است و تنها در مقاطعی شاید به این دلیل که نمایندگان و دولتمردان فرهنگی‌تری در مجلس بوده‌اند، به قشر فرهنگی جامعه اهمیت بیشتری داده می‌شد اما در حال حاضر من چشم امیدی به بهتر شدن وضعیت بودجه ندارم.
نریمانی در پایان سخنان خود گفت: اگر نمایندگان بودجه‌ تئاتر ایران را با بودجه‌ تئاتر کشورهای دیگر مقایسه کنند، درخواهند یافت که چنین بودجه‌ای عملاً هیچ کمکی به خانواده تئاتر نمی‌کند. متاسفانه در قانون ما شغلی به اسم تئاتر به رسمیت شناخته نشده است. نمایندگان مجلس اگر دلسوز تئاتر هستند اکنون فرصت خوبی است که به بودجه‌ تئاتر در سال‌های اخیر نگاهی بیندازند و آن را ترمیم کنند.

کلیدواژگان


نظرات

1397/09/25 11:09:18 | محمد حسن سلیمی نژاد
سلام همه سخنان آقای نریمانی درست ومتین است مخصوصا مقایسه بودجه وموقعیت شغلی تئاتر وتئاتری های ما با سایر کشورها 3

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram