در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
هنرمندان تنها در قبال مردم پاسخ‌گو هستند
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 6423 ■ 1397/09/25 13:29
آرش دادگر:

هنرمندان تنها در قبال مردم پاسخ‌گو هستند


روزنامه صبا- سرپرست گروه تئاتر «کوانتوم» ضمن اعلام این نکته که حمایت از تئاتر بسیار حداقلی است، اعلام کرد معیشت هنرمندان توسط جیب مردم فراهم می‌شود و هنرمندان باید فقط به مردم پاسخ دهند.

آرش دادگر؛ نویسنده، کارگردان و بازیگر و بازرس خانه تئاتر درباره اظهارات اخیر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پیرامون تئاتر، گفت: مجلس مکانی است که قوانین در آنجا وضع می‌شوند و مجری این قوانین دولت است. پس مجلس باید مطالبات خود را از دولت پیگیری کند. نمایندگان مجلس، نمایندگان مردم  در سراسر کشور هستند و تمام نمایندگان در کنار یکدیگر و به‌صورت یکپارچه نیازهای مردم سرزمینمان را در نظر می‌گیرند و تلاش می‌کنند این نیازها را با ایجاد یک قانون مرتفع کنند. پس نماینده مجلس، مجری قانون نیست. می‌تواند از مجری قانون درباره این‌‌که چرا مصوبات مجلس اجرا نمی‌شود، طرح پرسش کند اما حق ندارد از مردم بپرسد چه می‌کنند چراکه نمایندگان مجلس همچون سایر مردم، شهروند هستند و زیر لوای قانون زندگی می‌کنند. درنتیجه اگر نمایندگان مطالباتی داشته باشند، می‌توانند آن‌ها را به‌عنوان شهروند اعلام کنند. به‌عنوان‌مثال نماینده‌ای می‌تواند بگوید که از شرایط تئاتر راضی نیست. بعد از او پرسیده شود به چه عنوان از تئاتر راضی نیست، تماشاگر حرفه‌ای تئاتر است، با فضای هنر ارتباطی دارد و به قول معروف دستی بر آتش دارد که نظر کارشناسانه می‌دهد و یا تنها تئاتر دیده و نظر خود را اعلام کرده است. 
وی در ادامه افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس با تصویب مصوبه‌ها و لوایح و قوانین، نیازهای فرهنگی را مرتفع می‌کند. همچنین به دولت و شهروندان در راستای بهبود شرایط فرهنگی و هنری کشور کمک می‌کند. زمانی‌که بحث‌هایی از سوی این دوستان درباره هنر مطرح می‌شود، سوال‌هایی مطرح می‌شود؛ این افراد، چه تخصصی در فضای هنر و فرهنگ دارند؟ چه میزان از نیازهای هنرمندان آگاه هستند؟ چه میزان تحقیق در جهت درک نیازهای خانواده تئاتر، خانواده سینما، مجموعه هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی، شاعران، نویسندگان، ناشران و ... انجام گرفته است؟ آیا می‌دانند چگونه می‌توانند به هنرمندان کمک کنند؟
دادگر در ادامه ضمن اعلام این نکته که نمایندگان مجلس نباید به‌عنوان بازدارنده رفتار کنند، گفت: چون نمایندگان مجلس، نماینده مردم و طبیعتا هنرمندان هم هستند، باید به هنرمندان کمک کنند. نمایندگان می‌توانند به‌عنوان یک شهروند اعتراض خود نسبت به یک اثر هنری را به وزارت ارشاد و ... ارائه دهد اما نمی‌تواند به‌عنوان عضو یک سازمان یا ارگان این کار را انجام دهد. همچنین نمی‌تواند شهروند را زیر سوال ببرد. هنرمند هم یک شهروند است و نمایندگان نمی‌توانند او را زیر سوال ببرند.
وی در ادامه افزود: از سویی دیگر تمام تلاش قانون این است که نظم را برقرار کند و باعث آرامش میان مردم شود تا جامعه از هرج‌ومرج، بی‌نظمی و فئودالیته بودن و نظام ارباب و رعیتی خارج شود. مجلس به این دلیل به‌وجود آمده است تا افرادی با حساسیت بیشتر شرایط جامعه را رصد کنند، حرف‌های مردم را بشنوند و خواسته‌های مردم را به قوانین تبدیل کنند. قوانینی که از حقوق شهروندان حمایت می‌کند. ما مالیات پرداخت می‌کنیم و قوانین را رعایت می‌کنیم تا جامعه سالمی داشته باشیم.
سرپرست گروه تئاتر «کوآنتوم» شرایط بودجه هنر را بسیار نامناسب دانست و گفت: آیا نمایندگان پیگیر هستند تا بدانند ردیف بودجه‌ای  که برای تئاتر تصویب شده است، آیا به دست هنرمندان تئاتر رسیده است یا نه؟! آیا نمایندگان مجلس بیمه، معیشت، وضعیت مسکن یا حتی ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای فعالیت این قشر را پیگیری می‌کنند؟! ای کاش نمایندگان، اتومبیلی که در اختیار دارند را با میزان بودجه فرهنگی مصوب مقایسه کنند! توجه داشته باشید که سال‌هاست سوبسید دولت به تئاتر حذف شده است و حمایت اندکی صورت می‌گیرد که با بودجه ارتباطی مستقیم دارد و اگر بودجه نرسد، این اندک حمایت هم صورت نمی‌گیرد. درنتیجه مطالبات معیشتی هنرمندان تئاتر از جیب مردم صورت می‌گیرد. پس تنها مردم می‌توانند درباره شرایط تئاتر با هنرمندان صحبت کنند.
وی در ادامه افزود: دولت‌هایی در سراسر دنیا هستند که کشور را از راه اخذ مالیات؛ یعنی پول مردم اداره می‌کنند. درنتیجه مردم حق دارند از دولت مطالبه داشته باشند اما دولتی که از درآمد سرشاری که منابع طبیعی در اختیار او می‌گذارد استفاده می‌کنند، اهمیتی به حرف مردم و مطالباتشان نمی‌دهند. پس وقتی دولت امکاناتی در اختیار هنرمندان قرار نمی‌دهد،هنرمندان باید تنها به مردم پاسخ دهند.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram