در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
نمایشگاه طراحی صحنه هفته تئاتر پل ارتباطی تولیدات دانشگاهی و جامعه تئاتری است
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 6622 ■ 1398/02/13 12:26
عضو انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر عنوان کرد

نمایشگاه طراحی صحنه هفته تئاتر پل ارتباطی تولیدات دانشگاهی و جامعه تئاتری است


رضا مهدی زاده؛ عضو انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر در یک گفتگو با روابط عمومی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، اطلاعاتی راجع به شیوه انتخاب آثار دومین نمایشگاه گروهی طراحی صحنه دانشجویان دانشگاه هنر انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، رضا مهدی زاده در گفتگویی کوتاه از تلاش های دانشگاه هنر برای ارتقای سطح علمی دانشجویان رشته طراحی صحنه و لباس دانشگاه هنر خبر داد.


آثار نمایشگاه گروهی طراحی صحنه دانشجویان دانشگاه هنر با چه رویکردی انتخاب شدند؟
مهم ترین هدف برگزاری این نمایشگاه، ایجاد یک پل ارتباطی بین بدنه تولیدات دانشگاهی و جامعه تئاتری بوده است و امکان گفتگوی دانشجویان با اهالی حرفه ای تئاتر برقرار تا باعث تقویت بنیه علمی تئاتر حرفه ای شود زیرا این پیش فرض وجود دارد که بدنه تئاتر دانشگاهی قابلیت تولید علم را دارد از آنجا که با دستاوردهای روز رشته های تئاتر و هنرهای تجسمی در ارتباط تنگاتنگ است از اینرو، به دنبال کشف می رود و به راهکارها برای ارائه کشفیات می اندیشد. 


آثار در صورت لزوم امکان استفاده به صورت طراحی صحنه در اجراهای تئاتری را دارند؟
آثاری انتخاب شدند که به حوزه های تئاتر، سینما و همینطور، طراحی صحنه استودیویی می پردازند که بتواند علاقمندان به حوزه های مختلف را پوشش دهد و همزمان با توجه به مبحث جامعیت، تفاوت زاویه دید طراحان به مسئله طراحی صحنه قابل مشاهده باشد. 
رضا مهدی زاده در ادامه دلیل انتخاب هفت اثر در دومین نمایشگاه گروهی طراحی صحنه دانشجویان دانشگاه هنر را گالری کوچک اختصاص داده شده به آنها در خانه هنرمندان ایران عنوان کرد.


هر سال از یک دانشگاه برای مشارکت در رویدادهای انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر هفته بزرگداشت تئاتر دعوت می شود؟
دوره حاضر، دومین دوره ای است که دانشگاه هنر نمایشگاه گروهی طراحی صحنه برگزار می کند به دلیل اینکه من خودم عضو هیئت علمی دانشگاه هنر هستم و از نزدیک با فعالیت ها و کیفیت آثار دانشجویان آنجا آشنایی دارم منتها باید اذعان کنم که در گروه متعلق به سیاستگذاری حضور انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر در هفته بزرگداشت تئاتر عنوان شده است که دانشجویان دیگر اساتید طراحی صحنه و لباس دانشگاه های هنر می توانند در این نمایشگاه های گروهی طراحی صحنه مشارکت داشته باشند هر چند متاسفانه، استقبال مورد نظر صورت نمی گیرد و در نهایت، دانشجویان دانشگاه هنر فرصت ارائه آثارشان را می یابند.
او افزود که در دوره حاضر به علت شدت استقبال دانشجویان دانشگاه هنر و بحث کمبود جا برای ارائه در گالری نامی، ارائه بخشی از آثار جامانده به زمان دیگری موکول شد.


با توجه به استقبال دانشجویان طراحی صحنه دانشگاه هنر از نمایشگاه گروهی، سطح فعالیت دانشگاه هنر را در رشته طراحی صحنه در اجراهای تئاتر دانشگاهی و تئاترهای روی صحنه چه طور ارزیابی می کنید؟
دانشجویان به طور عمده تمایل به کار، دیده شدن و ارائه اندیشه هایشان دارند که از خاصیت فضاهای دانشگاهی و دانشجویی به شمار می رود و دانشجویان دانشگاه هنر مثل باقی دانشجویان، منتظر فرصت هستند که بتوانند آثارشان را ارائه کنند.
رضا مهدی اضافه کرد که به دلیل نوع برنامه ریزی های انجام گرفته در گروه طراحی صحنه و لباس دانشگاه هنر از جمله همایش ها، نشست ها، نمایشگاه ها و تئاترهای درون دانشگاهی، دانشجویان ملزم به فعالیت می شوند تا به اکتشاف بپردازند و آثارشان را در معرض دید مخاطب قرار دهند از اینرو، شاید بی راه نباشد که ادعا کرد که دانشگاه هنر در رشته طراحی صحنه و لباس عملکرد به روز و قابل قبولی دارد.


آیا برنامه های انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر در دوره شانزدهم هفته بزرگداشت تئاتر فقط به نمایشگاه گروهی لباس های مفهومی و نمایشگاه گروهی طراحی صحنه دانشجویان دانشگاه هنر محدود می شود؟
امسال انجمن طراحان صحنه و لباس بر خلاف سال گذشته که نشست های متعدد تخصصی طراحی صحنه و لباس در خانه هنرمندان برگزار کرد، فقط دو نمایشگاه نامبرده را برگزار می کند به علاوه در روز پنج شنبه، یک مسابقه دانشجویی طراحی اسکیس صحنه خواهیم داشت که به یک گردهمایی طراحان صحنه و لباس تئاتر ختم می شود تا دانشجویان بتوانند از تجربیات اساتید بهره ببرند.


شما امسال جزو نامزدهای چهارمین مراسم مدال خورشیدی اعلام شدید و از طراحان باسابقه و خوشنام تئاتر و سینما هستید که جوایز مختلفی را در جشنواره های گوناگون به دست آورده است، به طور کل، کیفیت طراحی صحنه در تئاتر ایران و نگاه مخاطبان به عنصر طراحی صحنه به چه صورت است؟

من اعتقاد دارم که طراحی صحنه ایران به دلیل رشد و توسعه اینترنت و شبکه های اجتماعی و قابلیت های به دست امده از طریق آنها از جمله دسترسی به سایت های معتبر، آشنایی با طراحان به نام دنیا، امکانات ماهواره ای، پخش آثار متنوع در ژانرهای مختلف در رسانه ها و برخی تئاترهای ضبط شده روی صحنه کشورهای دیگر امکانی را به وجود می آورد که نسل جدید را با شیوه ها و دستاوردهای روز جهان آشنا سازد به قدری که چشمان مخاطبان فعال شده است و می تواند سره را از ناسره تشخیص دهد.
عضو انجمن طراحان صحنه و لباس خانه سینما در بخش دیگری از صحبت ها گفت که امروزه، آثاری از نسل جوان به روی صحنه می رود که مخاطبان را از لحاظ ابتکار عمل صورت گرفته در حوزه عناصر دیداری شگفت زده می کند که خوشبختانه، حاکی از درک مخاطبان تخصصی تئاتر برای نگاه جزئی نگرانه به ظرافت های عناصر دیداری است و با ابراز خوشبینی نسبت به آینده نسل نو طراحان صحنه و لباس در تئاتر ایران، جریان سازی آنها را در حوزه اجرا قابل تصور قلمداد کرد.


استقبال مخاطبان، دانشجویان و اساتید طراحی صحنه و لباس از دومین نمایشگاه گروهی طراحی صحنه دانشجویان دانشگاه هنر امیدوارکننده است؟
در پاسخ به سوال پایانی شما باید عرض کنم که من تلاش می کنم که در کنار دانشجویان در خانه هنرمندان حضور داشته باشم و شاهد حضور بسیاری از علاقمندان، دانشجوها و مخاطبان اتفاقی هستم که خوشبختانه، انبوهی سوال برای آنها ایجاد می شود و من و دانشجویان به پرسش های فراوان مخاطبان پاسخ دادم در نتیجه، از اساس، برگزاری چنین رخدادی به شکل تخصصی خیلی خوب است و می تواند برای دانشجوها، انگیزه و برای مخاطبان، سوال و رغبت برای کشف و شهود ایجاد کند.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram