در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
نهادینه سازی هنجارها و ناهنجارهای فرهنگی در جامعه آلمان
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 6626 ■ 1398/02/13 15:48
عضو شورای راهبردی تلویزیون آلمان مطرح کرد

نهادینه سازی هنجارها و ناهنجارهای فرهنگی در جامعه آلمان


آدل لاراکی؛ عضو شورای راهبردی تلویزیون در یک گفتگو با روابط عمومی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، کارکرد شورای راهبردی تلویزیون در آلمان را شرح داد.

به گزارش روابط عمومی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، آدل لاراکی در گفتگویی کوتاه اعلام کرد که هنجارها و ناهنجاری های فرهنگی در جامعه آلمان نهادینه شده است.


کارکرد شورای نظارت تلویزیون آلمان به چه شکل است؟
ما بر این مسئله نظارت می کنیم که تلویزیون، قوانین وضع شده را به درستی انجام بدهد، برنامه های آنها بی طرف باشد و بتواند از عهده وظایف محوله بربیاید در نهایت، رئیس انتخاب ریاست تلویزیون در یک دوره شش ساله بر عهده شورای نظارت تلویزیون آلمان است.
از آنجا که شورای نظارت تلویزیون آلمان همانند شورای نظارت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیست، محمدعلی بهبودی؛ عضو سندیکای بازیگران تئاتر آلمان و مترجم آدل لاراکی در نشست های شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، پیشنهاد کرد که از واژه "شورای راهبردی تلویزیون آلمان" استفاده شود.


از بی طرفی سخن گفتید، بی طرفی در بر چه مبنایی در آثار تعریف می شود؟
از نظر سیاسی بی طرف باشد و از حزب خاصی حمایت نشود به طوری که در آثار، وزنه برای یک حزب قوی نشود و حزب دیگر مورد ظلم قرار بگیرد از اینرو، یک نماینده از همه احزاب در شورای راهبردی تلویزیون آلمان حضور دارد.


بعد از جنگ جهانی دوم، نازیسم در آلمان به حاشیه رانده شد و راویان اخبار از صدور حکم قضایی برای نئونازی ها خبر دادند حال اگر هنرمندی قصد ورود به مسائل مربوط به نازی ها را داشته باشد، تا چه اندازه باید محتاط عمل کند؟
در روزهای پایانی جنگ و آزادی آلمان به دست متفقین، آثار هنری فراوانی در زمینه تئاتر، مستند، سینما و تلویزیون ساخته شده است به طوری که گاهی به نظرم می رسد که بیش از اندازه دارند به این مسئله می پردازند.


جامعه آلمان در حال حاضر به نئونازیسم و فاشیسم به دید یک عنصر منسوخ و در عین حال، ویرانگر کشور آلمان و چند کشور دیگر می نگرد از اینرو، آیا جامعه آلمان هنرمندان را به سمت یک تفکر القایی یک سو نگر
تاریخی ضد نئونازی ها و فاشیست ها در آثار هنری رهنمون می سازد؟

نسل جدید آلمان در این باره خیلی خوب برخورد می کند و به هیچ وجه اینها را ممنوع نمی داند برای اینکه با ممنوعیت، آنها را مهم می کنند در ادامه، امکاناتی در اختیار نسل جوان قرار گرفته است که خودشان پاسخگوی آنها خواهند بود.
باید یادآور شد که اگر جنبه تبلیغاتی داشته باشد، جلوی فعالیت آنها گرفته خواهد شد زیرا در قانون اساسی آلمان، ادای سلام هیتلری در جامعه آلمان ممنوع است و پیگرد قانونی دارد هر چند در آثار هنری به قصد پرداخت هنری نشان داده شود، هیچکس نمی تواند جلویش را بگیرد. 
وی بیان کرد که در قانون اساسی آلمان طوری پیش بینی شده است که اتفاقی که آن زمان به وقوع پیوست، دیگر هرگز ممکن نیست دوباره در آلمان اتفاق بیافتد.
عضو شورای راهبردی تلویزیون آلمان در پایان گفت که هنجارها و ناهنجاری های فرهنگی در جامعه آلمان به قدری نهادینه شده است که در صورت مشاهده ناهنجاری های عقیدتی در آثار هنری، مخاطبان، خودشان دست به اعتراض می زنند و هیچ گاه چنین مشکلاتی به دادگاه های قضایی نمی کشد.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram