در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
ما نیز، مردمانیم
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7891 ■ 1398/09/13 13:14
بیانیه خانه تئاتر در خصوص لغو معافیت مالیاتی هنرمندان

ما نیز، مردمانیم


اندوهناک است که در این روزها به بهانه لغو تصمیمی نابخردانه و بی‌مطالعه، برخی با دروغ و بزرگ‌نمایی در تلاشند تا با ساختن تصویری معوج و بیمارگونه از هنرمندان این سرزمین و دروغ پردازی درباره اهل هنر در رسانه‌های مجازی، به رابطه تاریخی هنرمند و مردم لطمه بزنند؛ گویی هنرمندان جماعتی هستند جدای از ملت و بهرمند از امتیازی ویژه و غرق در ناز و نعمت. حال آنکه هنرمندان -به ویژه هنرمندان تئاتر- به سادگی بخشی از همین مردمانند، با حداقل امنیت شغلی و فشارهای بی‌شمار.
""""""""""""
نمی دانیم به عنوان یک هنرمند تئاتر کارمندیم یا کارگر؟ نمی دانیم در این سالها تحت کدام نظامهای حمایتی بوده ایم؟ نمیدانیم طبقه و رتبه بندی حرفه ما چیست؟ حتی هنوز مطمئن نیستیم که آیا حرفه ما به عنوان یک شغل در ساختار اداری وزارت کار ثبت شده است؟

ما بارها این پرسش ها را از دولت های دوره های مختلف پرسیدیم و دریغ از یک پاسخ!  بارها الگوی استاندارد سازی کسب و کار وزارت خانه متبوع خود را خواستار شدیم، اما صدایمان هیچ گاه شنیده نشده است.

حال چگونه است که از سوی آقایان و بر خلاف امر واقع،  تئاتر هم شغل محسوب شده و هم سودآور (!) و حالا لازم است در نظام مالیاتی کشور هم سهمی بر عهده داشته باشد؟!
""""""
اگر چه این تصمیم نابخردانه مالیات بستن بر فعالیت‌های فرهنگی و هنری ملغی شد، اما همچنان سوال اصلی پابرجاست:
"""""
این تصورات نادرست با پشتوانه کدام اتاق فکر و با کدام استدلال های یکطرفه ای  ایجاد شده  است؟ به راستی چند نفر از فعالین رشته تئاتر فقط از طریق تئاتر گذران عمر می کنند؟

متاسفانه در تمام این سالها نگاه دولت ها به تئاتر نگاهی عددی - رقمی و آماری بوده است . نتیجه این نگاه سطحی به فرهنگ و هنر ، گرایش تئاتر به سمت تجاری شدن بوده و گویا با ابراز تاسفی عمیق باید اعلام کنیم برای این مسیر منحرف پایانی به نظر نمی رسد.

خانه تئاتر در برابر چنین گرایشی،  همواره تئاتر را موجب ایجاد اندیشه دانسته و با تدوین بیانیه و پی گیری های بسیار بر این مهم اصرار ورزیده است. اکنون نیز این فشارهای پیاپی را نوعی جدید از سانسور با عنوان سانسور از طریق اعمال فشار مالی و اقتصادی  می داند و با ادامه این روند به طور جدی مخالف است. تئاتر را همراه با حمایت عالیه به متخصصین منتخب تئاتر بسپارید.

 


خانه تئاتر 
آذر ماه
یکهزاروسیصدونودوهشت

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram