در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
هنوز در انتظار به رسمیت شمردن تئاتر هستیم
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7991 ■ 1399/01/27 12:26
اصغر همت، عضو هیات‌مدیره خانه تئاتر، درباره مطالبات اهالی تئاتر مطرح کرد:

هنوز در انتظار به رسمیت شمردن تئاتر هستیم


سال‌هاست که دولت از تعریف مشاغل هنری و ایجاد حداقل‌های زیست انسانی اهالی هنر به‌ویژه تئاتری‌ها را محروم و به بهانه‌های مختلف، حمایت مادی و معنوی خود را در قبال تئاتر کم و کم‌تر کرده ‌است. این بی‌مهری، در روزهای دشوار کنونی، معیشت بسیاری از هنرمندان را به مخاطره انداخته است.

در ادامه گفت‌وگو با اصغر همت، عضو هیات‌مدیره خانه تئاتر را در بررسی با وضعیت تئاتر کشور در شرایط کنونی می‌خوانید.

  • نگاه شما به این روزها، شرایط تئاتری‌ها و اقدام خانه تئاتر چیست؟

امروز بیش از هر چیزی شوخی‌گرفتن مساله قرنطینه می‌تواند عاقبت ناخوشی برای مردم به‌دنبال داشته باشد. این موضوع فراتر از بحث بیکاری، امنیت شغلی و ... است؛ بحث جان انسان‌هاست. در مورد این نامه باید گفت امیدوارم به سرنوشت مطالبات قبلی ما دچار نشود و بتواند مفری برای هنرمندانی باشد که این دوران سخت را می‌گذرانند.

  • رویکرد خانه تئاتر برای نگارش این نامه سرگشاده و اعلام مطالبات چه بود؟

این نامه با نگرش سراسری نوشته شد. یعنی هدف از حمایت و پیگیری امور اعضای خانه تئاتر فراتر رفته و به مسائل تئاتری‌های سراسر کشور نگاه شد. همه می‌دانیم که شاید تئاتر هیچ‌وقت نتوانسته به‌تنها تامین‌کننده نیازهای اقتصادی اهالی‌اش باشد اما همین اجراها محل کسب درآمد بسیاری از ما است؛ همین اجراهایی که به‌خاطر شرایط پیش‌آمده در شب‌های ابتدایی لغو شد.

  • به نظر شما مسئولان چه حمایت‌هایی باید داشته باشند؟

این روزها، نه‌تنها اجرای نمایش‌ها لغو شده که تمام راه‌های کسب درآمد هنرمندان نمایشی نیز بسته شده است. پیش از این، شاید یک تئاتری می‌توانست در روزهایی که اجرا ندارد، به فعالیت‌های دیگر سینمایی، تدریس و ... بپردازد. با توجه به اینکه کشور ثروتمندی هستیم، به‌نظرم باید مانند بسیاری از کشورهای دیگر، مردم و مشاغل توسط دولت حمایت مالی می‌شدند.  

  • اولین و مهم‌ترین چالش این روزها، نشناختن تئاتر به‌عنوان شغل است. این مطالبه به‌عنوان بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین درخواست است. آیا پیش از این تلاشی برای تغییر این نگرش نشده بود؟

تئاتر در زمان صفویه به رسمیت شناخته شد و سال‌هاست که در این سرزمین ریشه دارد که متاسفانه امروز به‌عنوان شغل حساب نمی‌شود. در نامه وزارت بهداشت هم این موضوع کاملا مشهود بود. البته پیش از این اقداماتی برای قرار گرفتن تئاتر در فهرست مشاغل انجام شده بود که متاسفانه به‌دلیل مشکلات کرونا، بی‌نتیجه ماند. هرچند که در غیر از  این شرایط هم، امکان بررسی، رسیدن به مجلس، تصویب و دستور در مورد آن، نامعلوم بود.

  • ارزیابی شما در مورد تاثیرگذاری این نامه سرگشاده چیست؟ آیا می‌توان امیدوار بود که آغاز تغییرات مثبت برای اهالی تئاتر باشد؟ 

در این مورد باید گفت که حتی اگر توجهی هم بشود، شبیه مسکن خواهد بود. نه اینکه این مسکن بد باشد، اما اگر این شرایط ادامه‌دار باشد، باید منتظر فجایع عمیق‌تر انسانی باشیم. در آن صورت دیگر مسکن پاسخگو نیست. باید به‌طور عمیق‌تر مطالبات تئاتری‌ها بررسی شود.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram