در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
با تداوم شرایط کنونی، جز اهالی نمایش خاطر کسی آزرده خواهد شد ؟
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9054 ■ شنبه 28 تیر ساعت 21:00
عضو هیات‌مدیره کانون دستیاران کارگردان خانه تئاتر مطرح کرد:

با تداوم شرایط کنونی، جز اهالی نمایش خاطر کسی آزرده خواهد شد ؟


در اجرای یک نمایش، تنها بازیگران با مخاطب رودررو شده و سایر عوامل آن، دیده نمی‌شوند. در حالی که افراد بسیاری با تخصص‌های متعدد، گروه اجراکننده نمایش را تشکیل می‌دهند. در شرایط کنونی و پس از تعطیلات ناشی از شیوع کرونا، تعطیلی سالن‌های تئاتر بسیار خبرساز شد. به تبع تعطیلی اجرا و سالن‌های نمایش نیز، گروه‌های بسیاری از بازیگر و کارگردان، تا طراحان صحنه و لباس و دستیاران کارگردان نیز در شرایط پیش‌بینی نشده و بحرانی قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، محمدعلی گودرزیانی، عضو هیات مدیره کانون دستیاران کارگردان خانه تئاتر، در مورد تعطیلی اصناف و شغل‌ها در ایام کرونا گفت: « نزدیک به 5 ماه از اعلام ورود کرونا به کشور و به تبعیّت از آن تعطیلی برخی فعالیت‌ها از جمله تعطیلی تئاتر می‌گذرد. در این مدت زمان که روزهای بسیار سختی برای همه مردم بوده و هست، برخی اصناف و کسب و کارها به نسبت ناگزیر به تحمل شرایط دشوارتری هستند. علی‌رغم تلاش‌های بسیار زیاد و قابل احترام خانه‌ تئاتر در راستای کاستن آسیب‌های ناشی از این تعطیلات اجباری، روزهای بسیار سخت و غیر قابل تحملی بر اهالی تئاتر گذشته و می‌گذرد؛ از تعطیلی اجراهای روی صحنه گرفته تا تعطیلی نمایش‌هایی که در حال تمرین و در انتظار اجرا در ماه‌های آتی بودند، آموزشگاه‌ها، پلاتو‌های تمرین، سالن‌های نمایش و حِرَف وابسته به آن‌ها همانند کافه‌ها و.... »

به گفته عضو هیات مدیره کانون دستیاران کارگردان، سال تئاتری (پس از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر) با کرونا آغاز و اکنون نزدیک به نیمی از آن سپری شده است. او در این باره توضیح داد: « علی‌رغم تلاش‌های قابل احترام و دلسوزانه صورت گرفته در این مدت برای بقای هنر نمایش، که با اجرای نمایش‌های آنلاین و انتشار فیلم‌- تئاتر (که خود با مشکلات فراوانی دست به گریبان بود) انجام شد، دردی از تئاتر که ذاتش مواجه رو در رو با مخاطب را طلب می‌کند، دوا نکرد.»

او با اشاره به اینکه با بازگشایی‌های مجدد امید به بهبود شرایط بود، گفت: «متأسفانه بازگشایی سالن‌های تئاتر با اوج‌گیری مجدد بیماری مصادف شد و نفس تئاتر را به شماره انداخته است.»

گودرزیانی در مورد دستیاران کارگردان و شرایط کنونی آنها، بیان کرد: « حال در میان افراد حاضر در یک گروه نمایشی کسانی هستند که حضورشان در یک پروژه نمایشی از پیش از آغاز نخستین روز تمرین تا پس از پایان آخرین روز اجرا  تعریف می‌شود که عموماً در طی یک پروژه روز تعطیل ندارند و بازوهای اجرایی هر پروژه‌ نمایشی هستند. دستیار کارگردان، برنامه‌ریز، مدیرصحنه و منشی صحنه در تئاتر که عموماً به نسبت، دستمزد پایین‌تری هم دریافت می‌کنند همان بازوهای اجرایی نمایش‌اند که طبعاً در این ایام به نسبت سایرین فشار بیشتری را متحمل می‌شوند، چون کمتر میسّر می‌شود که بتوانند در سایر مدیوم‌های مرتبط با تخصص خود مثل سینما و تلویزیون فعالیت داشته باشند و این برای اکثریت قریب به اتفاق اعضای کانون دستیاران کارگردان به منزله‌ 5 ماه بیکاری مطلق بدون هیچ‌گونه پشتوانه مادی است که بر آن شرایط نه‌چندان مساعد، بیمه اهالی تئاتر را هم بیفزایید.»

گودرزیانی با اشاره به نامشخص بودن زمان پایان کرونا، گفت: «اگر شرایط موجود بدین‌گونه که هست تداوم‌ یابد چه تعداد از اعضای کانون دستیاران کارگردان یا حتی سایر اهالی تئاتر تاب می‌آورند که ناگزیر به رها کردن این حرفه شریف نشوند؟ و اگر چنین شود جز اهالی نمایش خاطر کسی آزرده خواهد شد ؟»

کلیدواژگان


نظرات

1399/04/29 13:47:00 | مهری اسا یش
درود وسپاس از شما عزیزان که بیدریغ زحمت می کشید بله احتمال اینکه جوانان سرخورده از تاتر دست بردارند نه دل که بسیار غم انگیز است بسیار است ولی من دیگر با ۵۵سال سن جه کا تازه ای میتوانم شروع کنم مانا باشید پرتوان وپرانرژی نا امید نشوید خدا یارتان باشد عاشقان بی ادعای تاتر 🌹🌹🌹🌹🙏🙏🙏🙏🙏🙏

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram