در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
کرونا و مدرسانی که شغلی جز تدریس ندارند
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9081 ■ سه‌شنبه 21 مرداد ساعت 12:00
بهزاد خاکی‌نژاد، رئیس هیأت‌مدیره انجمن مدرسان خانه تئاتر خبر داد:

کرونا و مدرسانی که شغلی جز تدریس ندارند


از آغاز شیوع بیماری کرونا، فعالیت‌های فرهنگی و هنری، در کنار سایر مشاغل، ناچار به تعطیلی اجباری شدند. در این میان، تئاتری‌ها، به دلیل کار تیمی و ارتباط رودررو با مخاطب، زودتر از سایر مشاغل، فعالیت‌های خود را تعطیل کردند. تئاتر، علاوه بر عوامل اجرایی و افرادی که در صحنه حضور دارند، دست‌اندرکاران دیگری نیز دارد که آنها هم در این میان، از آسیب‌های ناشی از کرونا در امان نبودند.

مدرسان تئاتر یکی از همین دست‌اندرکاران هستند که پس از تعطیلی‌های سراسری، با چالش‌های بسیاری برای معیشت خود روبه‌رو بودند. هرچند که پیشنهادهای بسیاری برای برگزاری کلاس‌های آنلاین شد اما این نکته واضح است که آموزش بازیگری و کارگردانی حتما باید حضوری باشد.

بهزاد خاکی‌نژاد، رئیس هیأت‌مدیره انجمن مدرسان خانه تئاتر، در مورد شرایط مدرسان تئاتر، مطرح کرد: «حدود 50 استاد دانشگاه در این انجمن حضور دارند که با تعطیلی دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها، هیچ منبع درآمدی نداشته و اصلا کسی توجه نمی‌کند که این اساتید چگونه باید زندگی خود را بگذرانند.»  

او با بیان اینکه آموزش آنلاین تئاتر، بی‌معنی است، گفت: «آموزش آنلاین تئاتر به هیچ نتیجه‌ای نخواهد رسید. خود من اولین مدرسی بودم که از آموزش آنلاین انصراف دادم، چرا که باور داشتم این شیوه آموزش خطاست؛ شیوه‌‌ای که بخواهیم کلاس‌های تئوری را آنلاین برگزار کرده و عملی را بعد از رفع محدودیت‌های تردد برگزار کنیم. از همان ابتدا پیشنهاد دادیم که با در نظر گرفتن حق و حقوق اساتید در این مدت، کلاس‌ها را -چه عملی و چه تئوری- از اول مهر آغاز کنیم اما پیشنهادها بی‌نتیجه ماند و کلاس‌ها به‌صورت تئوری برگزار شد. امروز هم با توجه به افزایش شیوع کرونا، برای کلاس‌های عملی، با مشکل روبه‌رو هستیم.»

خاکی‌نژاد با اشاره به اینکه بسیاری افراد غیراز تدریس، منبع درآمد دیگری ندارند، گفت: «شهریه از دانشجو اخذ شده و آموزشی دریافت نکرده است. از طرفی از آنجا که کلاسی برگزار نشده، به اساتید هیچ مبلغی پرداخت نمی‌کنند. در این شرایط، فردی مثل من، ممکن است بتواند با درآمد فعالیت‌های قبلی زندگی کند اما تکلیف مدرسی که غیر از بحث آموزش، منبع درآمد دیگری ندارد چه می‌شود؟ بسیاری از مدرس‌ها هم، مدعو هستند که درآمد بسیار اندکی دارند و حتی بیمه تامین اجتماعی هم ندارند.»

رئیس هیأت مدیره انجمن مدرسان خانه تئاتر، با تاکید بر اینکه وقتی که انتقادی می‌شود، به این معناست که خود را از یک بدنه و خانواده می‌دانیم و می‌خواهیم حرکت مثبتی داشته باشیم، بیان کرد: «وقتی که ما در انتخابات خانه تئاتر، به عده‌ای رای می‌دهیم، به این معناست که می‌خواهیم نیازها و اولویت‌های ما برطرف شود. هرچند که تلاش‌هایی انجام شده اما در مورد بیمه اعضا، من با توجه به شناختی که از سازمان تامین اجتماعی دارم بر این باورم که سازمان تامین اجتماعی، به لحاظ قانونی ساختار پیچیده‌ای دارد و آشفتگی آن، اختلال بسیاری برای اعضای صندوق ایجاد خواهد کرد.»

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه انجمن مدرسان نمی‌تواند درخواستی از مرکز داشته باشد و مطالبه‌گری خود را باید به وزارت علوم ارجاع دهد، توضیح داد: «ما مطالبات بسیاری داشتیم اما زمانی که وزارت علوم اعلام می‌کند که ما چیزی به نام مدرس مدعو نداریم و اساس همه چیز را زیر سوال می‌برد، چه مطالبه بیشتری می‌توانیم داشته باشیم؟ ما بیمه خود را نباید از خانه تئاتر یا وزارت ارشاد بخواهیم، ما مدرس هستیم و باید وزارت علوم پیگیر مطالبات ما باشد اما تا کنون هیچ حمایتی دریافت نکردیم.»

خاکی‌نژاد در مورد اقدامات انجمن مدرسان خانه تئاتر توضیح داد: «روزهای اولی که مسئولیت انجمن را برعهده گرفتم، اولین اقدامم گفت‌وگو با وزارت علوم بود و خواستار احقاق حقوق مدرسان از این نهاد بودیم. مثلا برای اینکه بخواهیم از مدرسان پشتیبانی کنیم، درخواست برگزاری سمینار برای اعضا داشتیم که بسیاری از طرح‌های این چنین را انجمن به‌طور مستقل انجام داده است.»

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه مدرسان آزاد هم شرایطی مانند اساتید دانشگاه‌ها دارند، توضیح داد: «تمام آموزشگاه‌های مرتبط به تئاتر و دوره‌های آموزشی و سمینارها تعطیل شده است. هرچند که برخی از همکاران فعالیت‌های اندکی انجام می‌دهند اما این فعالیت‌ها نمی‌تواند کفاف هزینه‌های آنها را بدهد.»

به گفته خاکی‌نژاد، افرادی که در کنار تدریس، فعالیت‌های اجرایی هم دارند، تا حدودی می‌توانند تحت حمایت نهادهای مرتبط باشند اما شرایط افرادی که فقط تدریس می‌کنند، بسیار نامناسب است و در این میان، بیش از یک سوم اعضای انجمن مدرسان، هیچ شغلی جز تدریس ندارند. در شرایط ممکن، لازم است کمک هزینه معیشتی برای این افراد در نظر گرفته شود. همچنین به نظر من، خانه تئاتر می‌تواند با لغو کردن حق عضویت اعضا در سال جاری، بار روانی مثبتی برای اعضا ایجاد کند.

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram