در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
بررسی شرایط موجود تئاتر
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9108 ■ 1399/07/23 19:22
گزارش جلسه هیئت مدیره کانون دستیاران کارگردان خانه تئاتر با مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی

بررسی شرایط موجود تئاتر


هیئت مدیره کانون دستیاران کارگردان خانه تئاتر روز دوشنبه 21 مهرماه، با حضور آرش فصیح، علیرضا فولادشکن، علی نصر، محمدعلی گودرزیانی، شیما مرادی، قاسم غضنفری در طی جلسه ای که با جناب آقای قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی داشتند، برای طرح مسئله و مشاوره در خصوص حل مشکلاتی که این روزها گریبانگیر جامعه تئاتر و به طور مشخص اعضای کانون دستیاران کارگردان شده، به گفتگو نشستند.

" گزارش جلسه هیئت مدیره کانون دستیاران کارگردان خانه تئاتر با مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی "

 

هیئت مدیره کانون دستیاران کارگردان خانه تئاتر روز دوشنبه 21 مهرماه، با حضور آرش فصیح، علیرضا فولادشکن، علی نصر، محمدعلی گودرزیانی، شیما مرادی، قاسم غضنفری در طی جلسه ای که با جناب آقای قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی داشتند، برای طرح مسئله و مشاوره در خصوص حل مشکلاتی که این روزها گریبانگیر جامعه تئاتر و به طور مشخص اعضای کانون دستیاران کارگردان شده، به گفتگو نشستند.

در ابتدا این جلسه با بیان مجدد شرایط این روزهای تئاتر، به شرایط دشوار معیشتی اعضای کانون دستیاران کارگردان اشاره شد که با توجه به نوع حضور و فعالیتی که در تولید یک اثر نمایشی دارند و همچنین عدم امکان اشتغال در سایر شاخه های مرتبط با حوزه تخصصی خود نظیر سینما و تلویزیون، در تنگنای معیشتی هستند و درخواست دارند که مرکز هنرهای نمایشی به عنوان یکی از متولّیان اصلی در مسیر تولید نمایش حامی یکی از مؤثرترین ارکان تولید نمایش در این روزهای سخت باشد .

هیئت مدیره برای حمایت مالی از اعضای کانون، با توجه به عدم استطاعت در پرداخت اقساط همراه با سود مضاعف از سوی اعضا، پیشنهاد اختصاص وام به صورت بلاعوض و یا قرض الحسنه را مطرح کرد که شاید در این مقطع، هر چند اندک بتواند نقش یک مُسَکن را داشته باشد.

در ادامه به سرنوشت نامعلوم نمایش هایی که در حین اجرا و تمرین از تعطیلات طولانی تئاتر آسیب دیده اند اشاره شد و اینکه متأسفانه برخی نمایش ها همچنان هیچگونه خسارتی بابت این مدت تعطیلی دریافت نکرده اند. عدم وصول این ضرر و زیان در بُغرنج شدن بیش از پیش شرایط اقتصادی اعضای گروه های نمایش از جمله دستیاران کارگردان سهیم است.

برخورد نامناسب، عدم پاسخگویی، در نظر نگرفتن شرایط فعلی در اختصاص و بازپرداخت وام از سوی صندوق اعتباری هنر در مواجهه با مراجعین و لزوم پیگیری و رسیدگی به این معضل، وضعیت نامشخص و نامعلوم سالن های خصوصی، کاهش حضور مخاطب، عدم استفاده از عوامل اجرایی و به طور مشخص دستیاران کارگردان در نمایش های محدودی که در دوره نخست بازگشایی ها به روی صحنه رفت، از جمله موارد قابل تأمل دیگری بود که مطرح شد.

در پایان بخش طرح مسائل، به این موضوعات اشاره شد که چرا از مدت زمان اجرای گروه های نمایشی، در حالی که گنجایش سالن ها نیز به نصف تقلیل یافته، کاسته شده است؟ سکوت مدیران و مسئولان و متولّیان تئاتر در قبال تعطیلات مجدد سالن های تئاتر، آن هم در حالی که بسیاری از مراکز پرخطرتر مشغول ادامه فعالیت هستند، حکم ضربه مهلکی را دارد که بر پیکره نیمه جان تئاتر و کسانی که از این حرفه ارتزاق می کنند، وارد می سازد.

جناب آقای آشنا، مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی با بیان اینکه همواره پذیرای تشکل های تئاتری و دغدغه های آنها بوده و با صراحت پاسخگو هستند به موارد مطرح شده اینطور پاسخ دادند.

بر خلاف بسیاری از دوستان اهالی تئاتر که در ابتدا بخاطر کاهش ظرفیت سالن ها و حفظ سلامت تماشاگران و هنرمندان مخالف بازگشایی بودند، از ابتدا تا الان نظر من همواره بر بازگشایی و ادامه فعالیت تئاتر بوده و هست، با این استدلال که برای تئاتر و یا هر شغل دیگری، باید بستری فراهم کنیم که شاغل بشود یا وقتی تعطیلی اتفاق می افتد باید ما به ازایی در نظر گرفته شود.

ما از ابتدا همواره رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی را در دستور کار خود قرار دادیم و حتی طی گفتگویی که با خبرگزاری تسنیم داشتم اشاره کردم که من به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی با نوع رفتاری که با تئاتر می شود مخالف هستم به این دلیل که مکان های تئاتر سالم تر از هر جای دیگری است.

اداره کل هنرهای نمایشی به طور مستقیم با ستاد اصلی مقابله با کرونا جلسه داشته و در این مدت مکاتبات بسیاری را در راستای بازگشایی و وضعیت معیشتی هنرمندان را داشته ایم.

در ادامه آقای آشنا با بیان اینکه از بدو حضور در مرکز هنرهای نمایشی سعی در وصول مطالبات گذشته داشته، در رابطه با جبران خسارت های ناشی از کرونا بیان کرد که با همراهی آقای اتابک نادری تمامی گروه های آسیب دیده، از جمله  گروه هایی که در حال اجرا بودند و اجرایشان تعطیل شد، گروه هایی که مجوز گرفته بودند و تصمیم به آغاز اجرا داشتند و گروه هایی که در حال آمادگی برای دریافت مجوز بودند، در کل کشور با سطح بندی دقیق و درست طی لیستی به دولت معرفی شدند.

همچنین مرکز هنرهای نمایشی به گروه هایی که با حمایتشان موافقت شده بود اعلام کرد که اگر تصمیم به اجرا داشتند در آغاز اجرا 50 درصد مبلغ حمایت و در پایان اجرا و پس از مراحل تسویه 50 درصد دیگر به آنها پرداخت می شود. اما به گروه هایی که مشغول اجرا بودند و به هر دلیلی تصمیم به اجرا در شرایط فعلی را نداشتند، اعلام شد که 50 درصد مبلغ حمایت به شما پرداخت می گردد تا بعد از بهبود شرایط به اجراهای خود ادامه دهید  و به گروه هایی که تصمیم به اجرا در سراسر کشور داشتند اعلام شد که به میزان فروش، با قیمت بلیط 30 هزار تومانی بین 50 تا 70 درصد مورد حمایت قرار می گیرند.

مدیرکل هنرهای نمایشی در راستای حمایت معیشتی نیز به این نکته اشاره داشت مذاکراتی در خصوص حمایت های مالی در دستور کار قرار گرفته که شامل حمایت از سالن های خصوصی به طور مشخص و هنرمندان و فعالان و شاغلین در هنر نمایش می شود. و اما در خصوص حمایت مستقیم از کانون ها و انجمن ها، باید بستری از سوی این تشکل ها پیشنهاد شود که بر اساس آن، حمایت صورت گیرد زیرا امکان حمایت بلاعوض میسر نیست.

همچنین بیان شد که ایشان طی جلسه ای که در روز های پیش رو با وزیر خواهند داشت نسبت به برطرف کردن معضلات و مشکلات هنرمندان در خصوص صندوق اعتباری هنر اقدام خواهند کرد.

در پایان آقای آشنا با بیان اینکه در حال مذاکره جهت بازگشایی سالن های تئاتر است از تلاش برای ایجاد بستر مناسب نمایش های آنلاین نیز خبر داد.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram