در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
بگویند بودجه تئاتر کجا هزینه شده
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9131 ■ 1399/08/25 15:41
اصغر همت، عضو هیإت مدیره خانه تئاتر در گفت وگویی مطرح کرد:

بگویند بودجه تئاتر کجا هزینه شده


همان‌طور که ویروس کرونا از ابتدای ورودش بارها جهش کرده و عملکرد خود را تغییر داده است، جامعه هنری بویژه هنرمندان تئاتر و سینما هم در این دوره مدام با تصمیمی تازه از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روبه‌رو شده‌اند که سبب سردرگمی آنان شده است.

اصغر همت، بازیگر و پیشکسوت تئاتر مشغول بازی در نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه‌ها لانه می‌کند اتللو» بود که با همه گیری کرونا، اطلاعیه تعطیلی تئاتر و سینما منتشر شد.

او با ابراز تاسف از وضعیت هنرمندان این دو رشته در دوران کرونایی می‌گوید: نزدیک به ۹ ماه از شیوع کرونا می‌گذرد و خوب است مدیران فرهنگی و هنری کلاه خود را قاضی کنند که در این مدت برای انجام مسئولیت خود چه کرده‌اند!

این بازیگر باسابقه ادامه می‌دهد: در این شرایط طبیعتا عمده تصمیم‌ها از جانب ستاد ملی مقابله کرونا گرفته می‌شود ولی بدیهی است که اعضای حاضر در این ستاد برای تصمیم‌گیری در شاخه‌های مختلف، تخصص ندارند. به همین دلیل گاه تصمیماتی می‌گیرند که اجرانشدنی است مانند مصوباتی که در این مدت درباره تئاتر و سینما داشته‌اند.

می‌خواهند شانه خالی کنند

همت موارد مندرج در ابلاغیه جدید وزارت ارشاد را که بر اساس آن فعالیت تئاتر و سینما از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر مجاز است مضحک توصیف می‌کند و می‌گوید: آیا این راهکاری برای بازگشایی تئاتر است؟ در این بازه زمانی و آن هم در رده کارهای غیرضروری؟!!!! به نظر می‌رسد این تصمیم غیرکارشناسانه، برای شانه خالی کردن از بار مسئولیتی است که در برابر جامعه هنری دارند و فقط می‌خواهند جامعه مطالبه‌گر تئاتر را از سر خود باز کنند.

ستاد کرونا که نمی‌تواند ضرر و زیان تئاتری‌ها را جبران کند

او درباره این موضوع که مسئولان فرهنگ و هنر چقدر توانسته‌اند اعضای ستاد مقابله با کرونا را درباره ساز و کار فعالیت‌های هنری توجیه کنند، خاطرنشان می‌کند: مسلما نمایندگان ما در دولت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری و مدیر کل هنرهای نمایشی هستند ولی متاسفانه این مسئولان که انتظار می‌رود قرابت بیشتری با فرهنگ و هنر داشته باشند و به عنوان نمایندگان جامعه هنری بتوانند اعضای ستاد کرونا را نسبت به مناسبات کاری ما آگاه سازند، ظاهرا تلاش خاصی برای تاثیرگذاری بر تصمیمات این ستاد انجام نداده‌اند، اگر هم تلاش کرده‌اند، بی‌نتیجه بوده و این چنین است که مدام با ابلاغیه‌های غیرکارشناسانه رو به رو می‌شویم.

این مدرس تئاتر در پاسخ به این نکته که ممکن است یکی دو ساعت به ظرفیت ابلاغیه جدید اضافه شود، توضیح می‌دهد: گیرم که تا ساعت ۱۰ شب هم بتوان آن را گسترش داد ولی شرایط همان است. همچنان نیمی از صندلی‌های سالن خالی می‌ماند.

او تصریح می‌کند: وظیفه ستاد کرونا، حفظ سلامت مردم است ولی این ستاد که نمی‌تواند درباره ضرری که به دلیل خالی ماندن نیمی از صندلی‌های سالن، به گروه‌ها و سالن‌های نمایشی وارد می‌شود، کاری انجام بدهد. طبیعتا بخش دولتی است که باید تکلیف این مساله را مشخص کند؛ اتفاقی که در مدت بازگشایی تئاتر، به شکل درستی رخ نداد.

بگویند بودجه تئاتر کجا هزینه شده

همت با اشاره به انصراف تعدادی از گروه‌های نمایشی برای اجرای آثارشان یادآوری می‌کند: گروه‌های نمایشی به صِرف دریافت کمک هزینه نمی‌توانند روی صحنه بروند. این شیوه کار کردن، فقط به جان خریدن ریسک بیماری است بدون اینکه از نظر اقتصادی، چشم‌اندازی امیدبخش داشته باشد.   

او با تاکید بر اینکه باید در ارتباط با بودجه جاری و هزینه‌کرد آن از جانب مسئولان بیشتر توضیح داده شود، ادامه می‌دهد: چهار ماه دیگر سال به پایان می‌رسد و هنوز مشخص نیست بودجه تئاتر چگونه هزینه می‌شود. در صورتی که این بودجه، برای جبران نیمی از صندلی‌های خالی سالن‌ها، هزینه شود، اجرای تئاتر در این وضعیت هولناک کرونایی، دست‌کم از نظر اقتصادی، کمی منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

اصغر همت در پایان سخنان خود خاطرنشان می‌کند: اهالی تئاتر هم مانند اکثریت قریب به اتفاق مردم روزگار سختی را سپری می‌کنند و دولت باید فکری به حال معیشت اسف‌بار آنان کند.

 

منبع: ایسنا

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram