در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
نفس به تماشاخانه‌های روباز تهران برمی‌گردد
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9139 ■ 1399/09/16 18:00
شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر در مورد طرح واگذاری آمفی‌تئاترهای روباز به خانه تئاتر، مطرح کرد:

نفس به تماشاخانه‌های روباز تهران برمی‌گردد


تهران در جای‌جای خود و در پارک‌ها، آمفی‌تئاترهای متعددی دارد که سال‌هاست بدون استفاده مانده و بعضی از آنها، در آستانه ویرانی کامل هستند. در یک‌سال گذشته، خانه تئاتر با ارائه پروپوزال‌های متعدد به شهرداری تهران و پس از بررسی‌های بسیار، طرحی برای واگذاری این آمفی‌تئاتر‌ها پیشنهاد داده است.

خانه تئاتر/ الهه باقری- شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر، درباره طرح واگذاری‌ آمفی‌تئاتر‌های روباز تهران به خانه تئاتر، توضیح داد: «بعد از یک‌سال تحقیق و بررسی داشته‌های شهری و نحوه بهره‌برداری از آنها، با توجه به خلاقیت گروه تحقیقی که در خانه تئاتر بود، به طراحی شبکه نمایش شهر رسیدیم که بتوانیم از داشته‌های مسکوت و بدون استفاده شهر، استفاده کنیم. داشته‌هایی که اساسا به سمت ویرانی حرکت می‌کنند.»  

مدیرعامل خانه تئاتر با اشاره به اینکه خانه تئاتر از این تهدیدها به‌عنوان فرصت بهره گرفته، مطرح کرد: «بر اساس تحقیق‌های 9 ماهه خانه تئاتر، آمفی‌تئاترهایی شناسایی شد که برخی از آنها 5 سال یا بیشتر بدون استفاده مانده بودند. پس از شناسایی این آمفی‌تئاترها با توجه به آمارها و ارقامی که به دست آوردیم، به شهرداری تهران پیشنهاد راه‌اندازی شبکه نمایش شهر با همکاری خانه تئاتر ارائه شد تا بتوانیم از آمفی‌تئاترهای روباز بهره‌برداری کنیم. در این راستا، تصمیم گرفته شد که سرمایه‌گذاران متعدد وارد و گروه‌های مختلف تئاتری ساماندهی شده و با  مدیریت و استراتژی مناسب برای توسعه فکری جامعه و آموزش‌های جدی به واسطه شهر، شهرداری و خانه تئاتر کنار یکدیگر قرار بگیرند تا آمفی‌تئاترهای روباز از کار افتاده، تبدیل به مکان‌های فعال برای اجرای تئاتر شود.»

بر اساس توضیحات شهرام گیل‌آبادی، در مرحله اول این مذاکرات، 7 آمفی‌تئاتر به‌عنوان نمونه آزمایشی پیشنهاد داده شد. او در اینباره توضیح داد: «نتیجه ملاقات‌هایی که با آقای حناچی، شهردار محترم تهران و آقای کاظمی، مشاور و مدیرکل حوزه ریاست شهرداری، این بود که آمفی‌تئاترهای پیشنهادی در اختیار خانه تئاتر قرار بگیرد. بر همین اساس، آمفی‌تئاتر روباز پارک ساعی، به‌عنوان اولین نمونه در اختیار ما قرار گرفته است. در این مورد، تفاهمی با شهرداری منطقه 6 داشتیم که تفاهمنامه امضا شده و آمفی‌تئاتر در اختیار خانه تئاتر قرار گرفته اما هنوز مراحل امضای قرارداد در حال انجام است.»  

به گفته مدیرعامل خانه تئاتر، هم‌اکنون خانه تئاتر در حال مذاکره با سرمایه‌گذارهای متعدد است که با سازه‌های سبک بتوان این آمفی‌تئاتر را برای اجرا، تجهیز کرد.

گیل‌آبادی در مورد چشم‌انداز این طرح توضیح داد: «پیش‌بینی‌ ما این است که با چنین فضاهایی، گروه‌های مختلف تئاتری مشغول به کار شده و این آمفی‌تئاترها، فضایی شوند برای اجراهای متعدد. حتی در همین وضعیت کرونا، در این آمفی‌تئاترها، امکان اجرا با فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌ها به شکل کامل وجود دارد.»

مدیرعامل خانه تئاتر در مورد زمان بهره‌برداری از آمفی‌تئاتر پارک ساعی، گفت: « اگر مراحل اداری و امضای قرارداد آن درست پیش برود، این آمفی‌تئاتر ظرف مدت 2 ماه از طرف خانه تئاتر تجهیز و آماده اجرا خواهد شد.»

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram